O SimhaYoga   a   o   mně

S ČÍM SE SETKÁTE NA TOMTO WEBU A NA SEMINÁŘÍCH

Na webu SimhaYoga najdete nejen články ze života s jógou a tantrou, ale i program videí Jóga na každý den a možnost zúčastnit se seminářů v ČR i v zahraničí, online i naživo.

Praxe spočívá v synergii jógy v její tantrické tradici s přihlédnutím k našim současným potřebám a životním tématům. Jóga pro lidskou psýché 21.století inspirovaná i jungiánskou psychologií a prací s našimi pestrými a hlubokými vnitřními aspekty,

směřující k sebepřijetí ve své celistvosti.

Setkáte se s osobitým propojením jemné tantrické hatha jógy s energií čaker a uvolňujícími technikami kontinuum movement pro aktivaci vlastní bio-inteligence těla díky probouzení „živé vody“ v nás. Každý máme možnost spojit se sami se sebou a probudit sebe-léčivou schopnost našeho těla.

Některé praxe jsou zaměřené i na uvolňování psoatu (svalu duše) a máte možnost zažít i zpěv manter s harmoniem, meditace s kundalini mantrami a ohnivé rituály YAGNA tantry pravé ruky.

Laskavá sebepéče a praxe zaměřená na uvolnění a pohlazení nervového systému nikoli na komplikované jógové pozice. Vnitřní prožitek. Abychom ten život žili a vnímali v každé buňce. V přítomnosti.

Skupinové lekce a semináře i individuální lekce – osobní práce s klienty dle vašich potřeb.

Pozice lva na Lví skále
Pozice lva na Lví skále
Pozice lva na Lví skále

O mně

,Jmenuji se Dagmar Volfová a původně jsem absolvovala inženýrská studia na VŠCHT v oboru potravinářství a biochemie a poté pracovala jako manažerka v potravinářském průmyslu.

Jsem lektorkou tantrické hatha jógy, rituálů tantry pravé ruky a somatické praxe zvané kontinuum movement. 

Praktický inženýrský a vědecký přístup se mi hodí i nyní, ovšem moje pestré životní cesty mě zavedly i do nových končin: uvnitř i vně. Baví mě propojovat jak biochemii, tak alchymii těla a ducha.

Mým pohledem na svět a vnímání sebe sama významně zamíchala náročná životní situace, kdy jsem před 9 lety prodělala autoimunitní onemocnění, které mě na několik měsíců přimělo „sedět doma“ – trochu jako letošní karanténa, jen s paralyzovaným tělem. Když jsem nemohla ven, zaměřila jsem svůj pohled dovnitř a začala objevovat to své univerzum a léčit vnitřní bolavý příběh, který se projevil právě skrze paralýzu těla. A tak mě začala zajímat psychosomatika i moderní psychologie léčení traumatu, stejně tak jako otázka, jaký smysl má vlastně praxe jógy a tantry a v čem spočívá.

Tato nekonečně pestrá cesta mě v roce 2012 zavedla do Indie, která se pak stala na mnoho let mým druhým domovem. Studovala jsem jógu, tantru i lidskou psýché do hloubky, cestu srdce u Sri Prem Baby, absolvovala množství tichých retreatů v Indii i Thajsku, vedla i mezinárodní jógovou školu v Rišikéši a později začala pořádat transformační cesty i pro klienty z ČR a Slovenska.  

Po šesti letech studií autentické tantry pravé ruky v Indii u Gurudžího Rážkumara Basavara, jednoho z mála žijících mistrů této prastaré tradice, mi Gurudží nakonec přidělil jméno Kala Aryavrat. V indickém stylu bylo vyryté na měděné desce, kterou mi předal na konci studií. A tak jsem přišla nečekaně i k novému jménu.

Po několika letech strávených na cestách nyní nyní působím v různých koutech ČR, vedu semináře a kurzy tantrické hatha jógy inspirované kontinuum movement a také mantra meditace a rituály tantry pravé ruky.  Ráda se vracím i na známá místa a vedu retreaty na záletech do Indie, Indočíny, na Bali či do Kolumbie.

Jsem lvice se zapálením pro to, čemu se věnuji a stále se učím skrze život a každodenní praxi. Nejedná se o jeden rigidní styl ani „tradiční jógový systém“. Ovlivnilo mne opravdu široké spektrum přístupů, které jsem studovala: od různých stylů jógy, přes tantru pravé ruky, konstelace, psychosomatiku, léčení traumatu a hlubinná psychologie. Cesta přijímání sebe ve své celistvosti. Jak se proměňuji já, proměňuje se i praxe, kterou sdílím a předávám dále. Ráda trávím čas v lese, miluji zelenou barvu, hořkou čokoládu, ráda zpívám, hraji na indický hudební nástroj harmonium a zvučím si každý den pro uvolnění těla i psýché při kontinuum movement. Kromě ohně, který je mi vlastní, tak objevuji i tekutost a kvalitu vnitřní vody a dalších elementů v nás ukrytých a zkušenosti ráda předávám dále.

Píšu články o své cestě světlem i stínem, které vycházejí v různých časopisech – tištěných i online (Jóga DNES, Flowee, Kondice) a najdete je i na mém blogu. A příběh 8 let vnitřní cesty nejen v Indii také nyní spřádám po nitkách do nové knihy.

Ráda provázím na cestě za vnitřním poznáním.

Kurzy, studia, certifikáty

 • certifikát Yoga Teacher 500+ (Agama Yoga, Koh Phangan Thajsko a Trika Yoga Risikesh 2012/2013)
 • pětiletý výcvik rituálů tradiční tantry, ohnivých rituálů YAGNA a mantra meditací v Indii u mistra Guruji Rajkumar Baswar (Saoneer, Indie 2013 – 2018, ShivoHam Tantra)
 • The Path of Heart – Cesta srdce pod vedením brazilského osvíceného mistra Sri Prem Baby, léčení vnitřního dítěte (Rišikéš, Indie 2015 – 2018, satsangy, přednášky, tiché retreaty a intenzivní transformační kurzy)
 • dvouletý vzdělávací kurz „Jóga v širších souvislostech“ – Instruktor jógy se zaměřením na zdravotní aspekt jógy (jóga terapie s prvky spirální dynamiky-spirální jógy a Iengar jógy, 2016-2017 Hlavice, ČR)
 • konstelační výcvik u Jana Bílého – Byznys konstelace a porozumění celku (ČR, 2015-2016) a množství dalších konstelací s Janem Bílým včetně naší spolupráce na projektech a seminářích
 • kontinuum movement – studium technik vedoucích k probouzení bio-inteligence našeho těla na Somatische Akademie Berlin (Německo 2017 – 2020)
 • škola bederních svalů u Michaely Olivie Cusanové (2016 – 2019)
 • Art of Dying – provázení smrtí a umění žít (2012 Rishikesh, Indie)
 • workshopy Tantry (2012, 2013 Indie a Thajsko)
 • management pobočky Trika Yoga v Rishikeshi v severní Indii (vedla jsem školu sezónní měsíce v letech 2013–2015)
 • lektorování a asistence při školení učitelů na thajské jógové univerzitě Agama Yoga (2014)
 • Level 1-10 tantrické jógové univerzity Agama yoga (2012 – 2014)
 • meditační tiché retreaty v severní i jižní Indii a Thajsku
 • živé satsangy v Indii s mistry Prem Baba (Rišikéš), Mooji (Rišikéš), Sadhguru (Isha ašrám), Gurudží Maharáž (Saoneer) 
 • Introduction to Buddhism (2012 Dharamsala, Indie)
 • kurzy tantrické astrologie, reiki, reflexologie
 • intuitivní tanec
 • ženské kruhy a skupiny

Nyní působím více v ČR s příležitostnými cestami do Asie s jógou – do Indie či Vietnamu nebo Kolumbie.

Přes

odučených hodin jógových lekcí a seminářů v Indii, Thajsku, na Bali, Srí Lance, ve Vietnamu, Kambodži, v Irsku a České republice.

„Tantra praví poznej sebe a poznáš celý Vesmír. A tak poznávám a pozývám další aby se přidali k této zajímavé expedici do nitra svého. Těší mě po letech cestování a (sebe)studia navracet se domů, do Čech a podělit se o poznatky, metody a přístupy, které snad mohou být inspirací i dalším. Jedním z nich je i poznání, že ta cesta hned tak nekončí. Vždy máme co objevovat a i přes všechno to křižování zeměkoule je cesta dovnitř pro mě asi ta nejzajímavější expedice, kterou jsem se kdy odvážila podniknout. Věřím, že jóga a obecně holistický přístup k životu mohou významně zlepšit kvalitu našeho bytí, jak v oblasti fyzického, tak duševního zdraví, napomoci se zvládáním emocí, stresu a zlepšit nejen mezilidské vztahy, ale především přístup sám k sobě.“

Vaše Dáša

Simha 

Simha v překladu ze sanskrtu znamená lev. A my často potřebujeme lví sílu, odvahu a grácii na to, abychom se vydali cestou, kterou opravdu jít chceme (zvláště pokud neodpovídá konvencím okolí). A může to být znovu lví odvaha a hravost, kterou potřebujeme, abychom se (pro změnu) uvolnili a oddali životu v jeho celistvosti.

Pozice lva na Lví skále

Původně mě oslovila HaTha jóga, která vychází z prastarého tantrického učení o práci s energií a čakrami. Již v názvu Ha-Tha, tj. Slunce-Měsíc, je skryta rovnováha mezi energií Jin a Jang, ke které nás harmonická praxe jógy vede a později se připojily techniky z dalších směrů energetické práce a práce s tělem a probouzením jeho přirozené bio-inteligence a léčení srdce a vnitřního dítěte.

Lekce, kurzy a tématické semináře probíhají v pomalejším meditativním tempu a užijete si na nich trochu toho pohybu i vnímání sebe teď a tady hluboké relaxaci. Tantrická jóga je zaměřená na vnitřní prožitek. Abychom ten život žili a vnímali v každé buňce. V přítomnosti.

Semináře a kurzy jsou určeny všem, kteří chtějí prohloubit svou (nejen) jógovou praxi, ale i pro ty, kteří třeba „s tím vším“ teprve začínají. Cvičení je jemné, orientované více na náš vnitřní svět. Věnujeme se propojení těla a mysli a hlubšímu pochopení svého vnitřního světa – svých prožitků. Během jógové praxe si také vysvětlujeme to, jak fungují jednotlivé asány a co se děje v našem těle na úrovni nejen fyzické, ale energetické (čakry), emoční a učíme se pracovat se svou myslí. Vědomé vnímání našeho fyzického těla a energií v něm nám umožňuje jít pravou cestou tantry, tj. sebepoznání a pochopení zákonů korespondence a rezonance, které fungují v celém vesmíru. Vědomá práce s tělem nám přináší sebepřijetí bez přehnané sebekritiky, uvědomění sebe sama, nadhled a zdraví na různých úrovních – fyzické, psychické i emoční. Máme odvahu objevit svůj vnitřní potenciál a prostě lépe fungovat tak, jak jsme. Teď a tady. Jak tantra praví: poznej sebe a poznáš celý Vesmír.

Můj příběh a (nejen) jóga

Jóga pro mne nejsou elegantní jógové pozice, ale společník na mé osobní cestě a neustále se proměňuje její výraz tak, jak se proměňuji já. Má cesta vedla po studiích biochemie a potravinářské technologie na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze a následném budování kariéry k výraznému zpomalení, když mé tělo zatáhlo za záchrannou brzdu a prostě vyplo některé okruhy. Bylo potřeba něco změnit. Hardware i software. V roce 2012 jsem opustila práci produktové manažerky a má cesta za (sebe)poznáváním mě vedla do různých koutů Indie, Thajska, Irska, na Bali a nakonec po letech zpět do Čech, abych pochopila, že možná nejzáhadnější cesty, které podnikáme, jsou dovnitř, do svého nitra. Ráda střípky z té cesty sdílím skrze společnou jógovou praxi a také v článcích, které najdete  v různých časopisech tady na mém webu. Odkazy na některé související články uvádím i přímo tady v textu.

Řekla bych, že původně jsem žila tak, abych svému příběhu unikla. Velmi výkonná ohnivá lvice milující pohyb, všemožné druhy sportu a téměř nikdy nepotřebující odpočívat. Utíkala jsem před velkou bolestí v podobě mnoha traumat, které se mnou šly už od dětství, ale já jsem se jimi nebyla schopná zaobírat. Nechtěla jsem je ani vidět. Zpomalení přináší to, že začínáme cítit. Když nás život zpomalí (například nějakým zdravotním omezením), je to možnost  zaměřit pozornost dovnitř a cítit. To ale není vždy jednoduché ani příjemné, protože uvnitř bývá spousta potlačených emocí a stará bolest. Proto obvykle utíkáme k nějakým činnostem, práci, jídlu, zábavě, sociálním sítím a touze po nových zážitcích.

Velkou část života jsem trpěla depresemi s pocitem, že nežiji ale jen přežívám. Nebyla jsem součástí kolektivu a běžným aspektem mého dětského a pak i studentského života byla šikana. V životním prázdnu bez opory jsem tak moc neměla ráda sebe, svůj původ a svůj život, že jsem už nechtěla žít. Proto jsem hledala nějakou radikální změnu a uvítala možnost jet studovat na VŠ na rok do Dánska (2005), kde jsem i přes množství zajímavých tragikomických příhod, na které je můj život bohatý, nakonec začala objevovat sílu, samostatnost a svou sebehodnotu. Nakonec jsem pracovala několik sezón i v dánské TV show (s pouhou minimální znalosti dánštiny i v přímém TV vysílání 🙂 ) a přes den pracovala jako uklízečka, abych si vydělala na studia. Mám ráda rovnováhu a integritu. Jeden den v krásných šatech s makeupem v TV a druhý den po lokty v toaletě dánského architekta. A stále si myslím, že taková je zkrátka barevnost našeho života: širokospektrální. Ne jen sluníčka a jednorožci, ale i hloubka, kterou nacházíme tam, kde bychom to nečekali.

Cestovatelských zážitků mám opravdu požehnaně – po Evropě i Asii. Někdy pomáhá vzdálit se na chvíli ze zaběhnutého prostředí a posbírat střípky sebe dohromady. Ani na cestách před sebou ale člověk neuteče. Naopak: je pěkně sám se sebou v plné „kráse“ až oči i rozum přecházejí 🙂 Jen mít ty nervy a odvahu ustát sám sebe.  Ať už to bylo na Islandu, kde jsem byla na pracovní stáži ještě v rámci studií, nebo v Kanadě, kam jsem se vydala studovat francouzštinu, abych si splnila svůj sen, nebo na Bali či Srí Lance, kde jsem později vedla jógové reteaty a nebo ty nekonečně transformační roky v Indii…  Ač vše cestování na fotkách vypadá zajímavě a romanticky, nikdy to nebylo jen růžové, přišly i nepříjemné zdravotní komplikace či úrazy, nedostatek financí a nebo prostě transformační procesy. Štěstí samo do klína nepadá. Je to spíš kontinuální skládání střípků dohromady. A v silných příbězích i těžkých chvílích jde o objevování okamžiků štěstí.

A jakou roli v tom hrála jóga? Na „pomalou jógu“ jsem poprvé zavítala již na VŠ, ovšem nebyla jsem ještě připravená zpomalit ani trochu a nebyla to láska na první pohled. A tak jsem volila něco dynamičtějšího a silovějšího. Po práci jsem chodila pravidelně na powerjógu ve fitku a zjišťovala, že se mé tělo i nitro cítí trochu lépe v každodenních povinnostech. Když jsem pak ale několik měsíců zůstala doma s ochrnutýma rukama, poslouchala na mp3 Čtyři dohody (protože držet knížku jsem nemohla), začaly se vyplavovat mnohé zapomenuté emoce. Mé Vnitřní dítě potřebovalo pozornost a péči, kterou kdysi nedostalo tak jak potřebovalo. A hlavně: pořád se mi vracelo to, že se mám věnovat józe, čemuž rozum odporoval: Ale jak? Vždyť se nemůžeš ani hýbat… 

Nakonec jsem opustila slibnou práci i přes intenzivní protitlak okolí, které ode mne očekávalo jinou kariéru a navíc pro mnoho mých příbuzných cesta jógy odporovala jejich náboženským přesvědčením. Pro mne ale všechny duchovní směry mají stejný základ, smysl, esenci, a to je aspekt života, kde vnímám opravdu jednotu. Súfismus, kabala, tantra, buddhismus nebo křesťanství mají stejnou duchovní esenci Bytí. A to je to podstatné. Vedou nás k seberealizaci, pokud se nezamotáme do osidel svých přesvědčení o tom, co je to „správná víra“. Náboženské obaly nejsou důležité. Různé cesty mohou mít stejný směr a cíl, ve kterém se potkáváme a učíme se respektovat i rozdílné preference a způsoby „cestování“. Pro mne chrám je nejen kostel, mešita či hindu či buddhistický temple (jakkoli tato místa ráda navštěvuji), ale i les či příroda obecně. Tam se chodím spojit se svou esencí asi nejraději.

Když jsem poprvé odjela na sever Indie, nejprve jsem pracovala jako dobrovolník v tibetské části Indie, učila se meditační techniky v buddhistickém retreat centru, navštěvovala přednášky Jeho Svatosti Dalajlámy a sledovala dále svůj záměr studovat jógu do hloubky a ke kořenům. A zjistila jsem, že to není až tak fyzické cvičení, ale cesta transformace. Byla to první z mých deseti mnohaměsíčních cest, během kterých jsem postupně studovala základy buddhismu v Dharamsale a tantrickou jógu v Rišikéši, absolvovala několik retreatů v tichu, zabývala se tibetskými procesy umírání a smrti, procestovala Indii křížem krážem sama vlakem (viz „indiblog“), studovala několik let tantru pravé ruky, navštěvovala satsangy osvícených mistrů v Rišikéši, strávila několik měsíců na ostrově v Thajsku, na Bali a také se odstěhovala na chvíli do Irska a spolu-založila tam jógové centrum.  Jógovou školu jsem vedla i v Indii, v Rišikéši, kdy jsem si vyzkoušela jaké to je nejen v Indii studovat či cestovat, ale také pracovat.

Indie vás okouzlí, ale také nemilosrdně přinutí objevit v sobě i to skryté: ať už krásné, magické a okouzlující, nebo to, co považujeme za nevídané, tabu či odporné. Objevíte, s nevídanou intenzitou, co je to celistvost života. Indie naprosto zamíchá jakýmikoliv našimi přesvědčeními o sobě, o životě a tom co může nebo nemůže fungovat a pro západní mysl není snadné se přizpůsobit místnímu tempu i koloritu, zejména, pokud jen neprojíždíte památky, ale pokud tam i žijete a pracujete.

Intenzita jógové a meditační praxe neustále odhalovaly další a další nánosy mých přesvědčení, které bylo a je potřeba uvidět a integrovat. Kundalini procesy transformace. Byly to roky života na cestách, sebe studium i náročná šestiletá studia tantry pravé rukyStrávila jsem několik let v nejrůznějších částech Indie těmito intenzivními praxemi, s přestávkami v jiných částech světa, stále s nějakou mantrou. Jeden z mála žijících mistrů pravoruké tantry, Gurudží Maharádž (Rážkumar Baswar) v tradici ShivoHamTantry vedl během šesti let očistné půdži a rituální poutní cesty na magická místa v Indii pro desítky sádhaků (studentů duchovní praxe) z celého světa. Tantra pravé ruky se obvykle studuje mnoho let, šest let byla tedy celkem krátká a o to intenzivnější doba na pročištění energetických kanálků a mnohé z toho nebylo zrovna příjemné – procesy transformace mohou být intenzivní, dochází k pročišťování emocí a transformaci celé osobnosti skrze probouzení kundalini. Dovedl nás v procesu do bodu, odkud už každý pokračuje další roky sám svou osobní praxí a může i učení pravoruké tantry sdílet.

Výuka během studií v Indii probíhala mnoho hodin denně duchovní praxí – mantra meditacemi. Spali jsme jen pár hodin, muži ženy odděleně, nejprve na zemi v tovární hale v horkém středu Indie, protože náš učitel neměl zázemí pro výuku. Časem postavil ašrám, aby to nám, svým studentům ulehčil. Zápaďáci jsou jak známo mnohem méně odolní a více zpovykaní než indičtí sadhakové. Tradičně indičtí mistři žádné zázemí neposkytují. Pouze zadávají praxi a to jen těm vytrvalým, kteří opravdu vydrží všechny úkoly bez nekonečného stěžování si. Iniciace do praxe je vlastně velký dar, který není ale pro naše západní ego snadné ocenit.

Cestovali jsme na posvátná místa v Indii, kde jsme meditovali, třeba i v Kašmíru ve výšce 4500 mnm (a kde jsem zažila, co je to výšková nemoc). Stále jsme pracovali s dlouhými mantrami v sanskrtu, meditovali u yanter (magických obrazců) a s ohnivými rituály yagna (v češtině se přepisují jako jadžňa). Dělali jsme jiné rituály než v levoruké tantře. Žádné masáže nebo sexuální rituály se nekonaly. Naopak studia vyžadovala přísnou kázeň a období zdrženlivosti.

Pokud bych řekla, že mě má studia v Indii dostala na hranici přežití ať už finančně, fyzicky, nebo psychicky, je to určitě pravdivé tvrzení. Ale co jsem tím získala neumím vyjádřit. Také vděčnost, která postupně přicházela v nečekaných vlnách. Racionální inženýrka v procesech transformace.

Do toho jsem také sama vedla množství seminářů a transformační kurzy v Indii, na Bali, v Kambodži, ve Vietnamu a na Srí Lance… až mi nakonec chyběla pevná česká půda pod nohama, obyčejnost a střídání ročních období. Zkrátka návrat k cylickému, ženskému chápání času.

 

Protože jsem se narodila do rodiny s velkou zátěží ženské rodové linie a také s intenzivními náboženskými kořeny, dovolit si být naživu jako žena a mít hodnotu jako člověk je pro mou psýché velmi důležitý proces stejně tak jako léčení ženství jako takového. Od ostříhaných vlasů na ježka, asketického života, potlačování emocí, hodné holky, přes nejrůznější přístupy k tantře, k nošení sukní i na jógovou praxi a cestě k tomu, co pro mne vlastně znamená vnitřní síla.

S cestou za jógou a osobní cestu s jógou přišlo mnohé a já se i díky ní učím neočekávat a být opět zvědavá a zvídavá. Naslouchat svému tělu, dát mu pozornost a zpomalit. Zjemnila jsem přístup k sobě i k jógové praxi – osobní i lektorské. Věnuji se především tantrické józe, která zaměřuje pozornost dovnitř a proudění energie v čakrách, ohnivým rituálům yagna, tanci, léčení traumatu a jemným hravým technikám kontinuum movement, které probouzejí „živou vodu“ a bio-inteligenci těla. Učí mě zase si umět hrát a nebrat (se) zas až tolik vážně.

Mám pocit, že žijeme v době, kdy se pevné hranice mezi (i jógovými) směry stírají a my si tvoříme svůj osobní koktejl. Do mého koktejlu patří třeba i hořká čokoláda, spousta zelené barvy, ticho a procházky v lese. A také zpěv, hra na harmonium a tanec. Věřím, že je dobré namíchat si takový koktejl, který nám samotným chutná.

Namasté

Share This