Videa
zacvičte si z pohodlí domova nebo lesa
Jóga na každý den – online program
16+3 videí jógy
po zakoupení programu ziskáte přístup minimálně na 12 měsíců
Cena 1490 Kč
590 Kč
Speciální novoroční nabídka na program, který vám bude pomocníkem a průvodcem ke klidu v každodennosti i v náročných časech
Jaká videa online program obsahuje
Úvodní část
Jak pracovat s programem
Pár slov úvodem
Jóga znamená propojení. Propojení mezi mikrokosmem naší bytosti a makrokosmem, univerzem. Co máme uvnitř je i venku a co je venku máme i uvnitř. Pomocí jógové praxe se učíme zvnitřnit a propojit se sami se sebou, se svou esencí. Náš malý velký vesmír.
Smyslem jógy není preclík na jógamatce ani úhledné pozice. Netrapte se, pokud něco nezvládnete dokonale. Všichni jsme v životním procesu a je to právě ta cesta, která je důležitá. Cílem jógy je osvícení, což je vlastně sebe-poznání. Budeme si tedy užívat vnímání sebe sama a svých potřeb.
A nezapomeňte si pozvat do života hravost a lehkost. Vždy budeme začínat od kořenů – ukotvení v zemi skrze chodidla nebo pánev. Spojení se zemí a bytí ve svém těle. V tomto programu najdete nejen asánové praxe (cvičení), ale i pranajámu (dechové techniky), meditační techniky a malé rituály. Přejeme ať jsou tato videa nápomocná při cestě životem, v každodennosti a pokud byste měli dotazy k praxi, určitě se na nás můžete obrátit.
Malé praktické info k jógové praxi
Opravdu jen pár slov: proč je dobré cvičit před jídlem a nikoli po jídle (po jídle je dobré nechat si tak 1,5-3 h bez cvičení – záleží na velikosti a hutnosti jídla) a co se týče sprchy, je lepší před praxí než po praxi (po praxi se hodí třeba až tak 1,5h po – kvůli usazení energií). Ale samozřejmě záleží na vás. Během cvičení respektujte své tělo a také to, že každý den může být mnohé jinak. Máte- li nějaká zdravotní omezení, respektujte doporučení svého lékaře.
Sekce cvičení neboli asánová praxe
Nadechni se v kočce (5min)
Jemná jóga na zemi pro uvolnění (19 min) - I
Dovolte svému tělu spočinout v kontaktu se zemí při této jemné jógové praxi. Uvolněte krk, ramena i svá bedra a odložte batůžky starostí. Dovolte si cítit tu oporu země pro své tělo i ve svém životě.
Praxe vhodná ráno i kdykoli během dne (ne po jídle), lze i večer. Pokud praktikujete před spaním, je vhodné vynechat velblouda (záklonová pozice, která stimuluje hormonální činnost – nadledvinky). Můžete si připravit polštářek či složenou deku nebo cihličku – při pozicích v sedě lze využít jako příjemnou pomůckou (sednete si na ně – vždy v rovnováze oběma sedacími kostmi), popř. se při relaxaci přikrýt dekou.
Jógové espresso (7 min) - II
Máte ráno jen pár minut? Zkuste na probuzení tuto praxi. Možná vám nahradí i ranní kávu.
Lze praktikovat i během dne, po návratu z práce, během pauzy apod. Pokud si najdete 7 minut pro sebe. Podobně jako espresso, není vhodná přímo před spaním. To se hodí spíše klidnější praxe, večerní rituál či meditace.
V každé pozici je důležité dýchat – nejlépe do bránice. Nezadržujte v pozicích dech, pokud to není přímo řečeno. Skvělým pomocníkem pro učení se dechu do bránice je pozice kočky. Doporučujeme tuto pozici pro každou příležitost – i když není součástí každého videa, můžete s ní začít pro jemnou přípravu těla a vnímání dechu.
V tomto videu není závěrečná relaxace v leže. Máte-li čas navíc, dopřejte si nakonec i minutku v šavásáně.
Jógové osvěžení (13 min) - III
Jógová praxe vhodná na ranní probuzení, i během dne, popř navečer, ale není vhodná přímo před spaním. Najdete v ní klidné i dynamické prvky. Pokud by dynamická čás praxe byla pro vás příliš rychlá, popř. s nějakou pozicí vaše tělo nesuhlasilo, uzpůsobte si praxi svým potřebám.
V každé pozici je důležité dýchat – nejlépe do bránice. Nezadržujte v pozicích dech pokud to není přímo řečeno. Skvělým pomocníkem pro učení se dechu do bránice je pozice kočky. Doporučujeme tuto pozici pro každou příležitost – i když není součástí každého videa, můžete s ní začít pro jemnou přípravu těla a vnímání dechu.
Pozdrav slunci se zpíváním manter (15 min) - IV
Nechte si prozářit svůj den sluncem – i uvnitř sebe. Praxe pro harmonizaci proudění energie, radost ze života a naladění na energii Slunce. Jóga pracuje s principy korespondence a resonance – co je venku, je i uvnitř a co je uvnitř, je i venku. Člověk je malý vesmír a vesmír je velký člověk. Co najdeme vně, najdeme i uvnitř. Ve vesmíru existuje Slunce (mnoho sluncí) a něco takového máme i uvnitř sebe – není to sice vodíková koule, ale je to zdroj tepla a světla uvnitř nás. A my se na něj umíme naladit. To je ta rezonance – naladím-li se na nějakou frekvenci, posoluji ji. Kam proudí naše pozornost, tam proudí energie. Pozdravme tedy společně slunce, probuďte i hlas a dovolte si probouzet a posilovat zdroj světla sami v sobě.
Praxe je vhodná po ránu na probuzení, ale lze i kdykoli během dne.
Není vhodná přímo před spaním, to se hodí spíše klidnější praxe, večerní rituál či meditace.
Posílení středu (18 min) - V
Jógová praxe vhodná na ranní probuzení, i během dne, popř. navečer, ale není vhodná přímo před spaním. Najdete v ní klidné i dynamické prvky. Pokud by dynamická čás praxe byla pro vás příliš rychlá, popř. s nějakou pozicí vaše tělo nesouhlasilo, uzpůsobte si praxi svým potřebám.
V každé pozici je důležité dýchat – nejlépe do bránice. Nezadržujte v pozicích dech, pokud to není přímo řečeno. Skvělým pomocníkem pro učení se dechu do bránice je pozice kočky. Doporučujeme tuto pozici pro každou příležitost – i když není součástí každého videa, můžete s ní začít pro jemnou přípravu těla a vnímání dechu.
Delší praxe – detox těla i mysli (47 min) - VI
Mezi kratšími videi přinášíme i jednu delší, všestrannou praxi i s několika dalšími detoxními prvky – pro podporu látkové přeměny. Zároveň delší praxe poskytuje více času ke zvnitřnění, zklidnění mysli, jejíž detox je asi to nejdůležitější v dnešním informacemi přehlceném světě. Tato jógová praxe je vhodná na ranní probuzení, i během dne, popř. navečer, ale není vhodná přímo před spaním. Najdete v ní klidné i dynamické prvky. Pokud by dynamická část praxe byla pro vás příliš rychlá, popř. s nějakou pozicí vaše tělo nesouhlasilo, uzpůsobte si praxi svým potřebám. Využívejte i pomůcky, popř. deku na závěrečnou relaxaci. Při rotaci v sedě (skrut) nezapomeňte co nejlépe protáhnout páteř. Pokud rotace nemůžete provádět, tuto pozici vynechte.
Před koncem praxe je svíčka – obrácená pozice. Ta není vhodná při menstruaci, můžete místo ní již ulehnout k relalxaci. Pokud se do svíčky pustíte, je dobré neotáčet hlavou (tj. Ani se neotáčet do strany na obrazovku). Z pozic se vždy vracejte pomalu, zapřete ruce do země a tělo pomalu spouštějte. Je tam naznačena i možnost použití pomůcek – pro menší tlak na krční obratle lze vypodložit ramena a záda – pod krkem tak vznikne více prostoru a netlačí tolik do země (hodí se buď 4 bločky nebo rovně složená deka, která je pod zády a končí pod rameny (krk je částečně ve vzduchu, hlava na podložce). Na závěr je vždy potřeba relaxace – je důležitá pro usazení energií, sklízením plodů vaší praxe.
Posílení i uvolnění (15 min) - VII
Jógová praxe vhodná na ranní probuzení, i během dne, popř. navečer, ale není vhodná přímo před spaním. Najdete v ní klidné i dynamické prvky. Pokud by dynamická část praxe byla pro vás příliš rychlá, popř. s nějakou pozicí vaše tělo nesouhlasilo, uzpůsobte si praxi svým potřebám. Najdete zde i pozici loďky – důležité je protažení beder, tj. neprohýbat se v bedrech, která by nahrazovala funkci hlubokých břišních svalů. Pak je lepší pokrčit kolena – pozice je tak méně náročná. Obecně je vhodné vnímat při praxi, kde se nám zapojují jaké svaly. Učíme se vnímat hluboké břišní svalstvo spolu s bránicí a pánevním dnem. Tzv. hluboký stabilizační systém. Důležitý pomocník tu je dech – nezadržujte jej. V každé pozici je důležité dýchat – nejlépe do bránice. Skvělým pomocníkem pro učení se dechu do bránice je pozice kočky. Doporučujeme tuto pozici pro každou příležitost – i když není součástí každého videa, můžete s ní začít pro jemnou přípravu těla a vnímání dechu.
Sekce dechové a meditační techniky a malé rituály
Malý ranní rituál pro klidný den (3 min) - III
Naladění se na klidový režim pomocí prodlouženého výdechu, který můžete využívat kdekoliv a kdykoliv během dne a třeba i večer před spaním. Velmi praktická pomůcka v běžném životě.
Malý večerní rituál (5 min) - IV
Náš vnitřní kritik neustále hodnotí to, jak si v životě vedeme a jak „to“ zvládáme. Každý den. Často nás tíží pocity viny, nedostatečnosti či nás zahlcují jiné emoce. Možná nežijeme ani tak život svůj teď a tady, ale spíše představu, jací bychom „měli být“. Pojďme se usadit k večernímu rituálu odkládání batůžků, které nás tíží, odkládání představ a očekávání, a učit se přijímání sebe takoví jací jsme. A přijímání našeho uplynulého dne takový, jaký byl. Pro uvolněný večer, klidný spánek a nový čerstvý začátek s dalším dnem. Ano, každý den je nový začátek.
Destresso – zvukovtořivá praxe pro uvolnění (8 min) - VIII
Zvuk je vibrace, která působí až do buněk. Pojďte si vyzkoušet jednoduchou praxi s využitím zvuků, která dokáže účinně uvolnit stres z těla a navracet nás ke své přirozenosti. Naší přirozeností je i zdraví a napojení na sebe, vnímání svých potřeb a své esence. Video je inspirační a hravá praxe, intuitivní. Až se se zvuky seznámíte, doporučujeme praktikovat ve vlastním tempu, každý zvuk tak dlouho, jak potřebujete. Vnímat své pocity, potřeby. Je vhodné i mezi jednotlivými zvuky nechávat tichý prostor – otevřenou pozornost, kdy vnímáme, co se uvnitř nás děje. Na závěr praxe se vždy hodí delší otevřená pozornost – vnímání svého vnitřního prostoru. Praxi necháváme doznít a jsme svědkem čehokoli, co se uvnitř nás odehrává. Spočineme v klidu a v náručí matky země.
Dechová technika Kapalabhátí – emoce v harmonii (6 min) - I
Kapalabhátí neboli zářící lebka je očistná dechová technika, která patří mezi tzv. krije. Blahodárně působí na náš mozek, emoční život a vitalitu. Doslova čistí naši mysl a prozáří lebku i mysl.
Posaďte se s rovnými zády, zavnímejte základnu, zemi pod sebou, zklidněte se, uvnitřněte, párkrát se zhluboka nadechněte a vydechněte (příprava). Pak přichází technika: intenzivní rychlé, krátké výdechy oběma nosními dírkami. Soustředíme se pouze na výdech. Nádech se děje „sám od sebe“. Břicho se z intenzivním výdechem vtahuje dovnitř (rychlé intenzívní vtáhnutí). Začněte s kratším počtem opakování – např. 3, můžete zvýšit i na 20-30 výdechů v jednom setu. Technika by neměla unavovat. Naopak nabíjí energií. Pokud se cítíte unavení, zvolte kratší sety. Důležité jsou pauzy mezi sety – užít si „prázdno“ v hlavě. Tato technika je velice očistná pro mysl a emoční část mozku. Po ní se i lépe medituje. Přináší vnitřní blaho.
Kontraindikace: těhotenství, velmi vysoký krevní tlak, menstruace (zejména v té silnější fázi), nedělat bezprostředně před obrácenými pozicemi, nepraktikovat po jídle
Nádí šodán pranajáma – dechové cvičení pro vnitřní rovnováhu (7 min)-II
Střídavé dýchání levou a pravou nosní dírkou. Vyrovnává funkci levé a pravé mozkové hemisféry. Čištění kanálů ida a pingala nádí, které vedou podél páteře. Přináší pocit klidu a rovnováhy. Opět skvělá příprava na meditaci, která se pak může „dít“ sama od sebe.
Pranajámu je obvykle vhodné zařadit po praxi asán, ale lze i samostatně: ráno i během dne, lze i večer.
Posaďte se s rovnými zády, zavnímejte základnu, zemi pod sebou, zklidněte se, uvnitřněte, párkrát se zhluboka nadechněte a vydechněte oběma nosními dírkami (příprava).
Pak přichází technika: palcem pravé ruky jemně přichlípněte pravou nosní chlopeň (ne velký tlak).
- nádech levou nosní dírkou
- přepnout prsty (pravý prsteníček drží levou nosní chlopeň, palec uvolní) – výdech pravou nosní dírkou
- nádech zpět pravou nosní dírko
- přepnout prsty, výdech levou nosní dírkou. Krátká pauza po výdechu.
Toto je jeden okruh. Je důležité dělat celé okruhy (začít levou nosní dírkou – nádech a pak končit levou nosní dírkou – výdech). Mezi okruhy lze dělat pauzu, je-li nutné.
Důležité momenty jsou pauzy po výdechu. Je možné dělat i krátké pauzy po nádechu.
Prázdno přináší klid mysli. Pauzy s výdechem nebo nádechem (tj zádrže dechu) provádějte pouze krátké (1-2 sekundy stačí). Nedělejte dlouhé zádrže.
Technika by neměla unavovat.
Naopak nabíjí energií. Pokud se cítíte unavení, nejprve se zklidněte, dýchejte normálně oběma dírkami a pak při technice vynechte zádrže.
Nikdy nedělejte nic násilně.
Pranajámu je nutné vždy dělat v klidovém stavu.
Počet okruhů: minimálně 3, ale jakmile si praxi oblíbíte, např. 12 okruhů, nejlépe máte-li čas, každý den, přináší velice blahodárné účinky na naši mysl. Po skončení ještě chvíli poseďte v klidu a užijte si účinek (meditace se dostaví sama).
Ranní rituál: přivítání dne (4 min) - V
Nikdy nevíme, co nám nový den přinese. Ale můžeme vyslat záměr, co chceme ten den tvořit.
Jaké jsou Vaše hodnoty, které Vás oslovují? Co je pro Vás důležité?
Na co se zaměříme, to živíme svou energií a to nám roste.
Můžeme také poslat přání ať vše, co tento den vykonáme, je prospěšné všem bytostem. A také přání, ať jsou všechny bytosti včetně nás zdravé, šťastné a zbaveny utrpení.
Základy k meditaci: Dech a klidný pozorovatel (5 min) - VI
Meditace je stav rozšíření naší mysli. Postupně k tomuto stavu docházíme skrz zklidnění, zvnitřnění a koncentraci. Dech je nástroj života, který máme stále s sebou, proto mnoho různých přístupů k tomu, jak dosáhnout stavu meditace využívá právě koncentraci na dech. Stává se z nás laskavý pozorovatel vlastního dechu, procesu života. Přijímání i dávání, naplnění i vypouštění a odevzdávání. Tuto jemnou techniku můžete provádět ráno, večer i kdykoli během dne, v sedě na zemi na židli, ale třeba i ve stoje či v dopravním prostředku. Přináší zvnitřnění, zklidnění a občerstvení našeho nervového systému a mysli. Možná vás bude inspirovat i k pravidelné praxi. Obvykle se doporučuje 20 min, ale i 5 minut denně má smysl. Vyzkoušejte.
Meditace So Ham – Já jsem (6 min) - VII
Praxe vhodná kdykoli během dne si najdete chvilku, hodí se i večer před spaním.
I pár minut má smysl.
Posaďte se s rovnými zády, uvolněte tělo, nechte zklidnit dech. Párkrát se pomalu zhluboka nadechněte a vydechněte. Začněte vnímat svůj dech. Nádech a výdech. Pomalý klidný dech. Uvědomujte si, jak vstupuje do vašeho nosu a proudí do těla.
Lze přidat i mantru: SO HAM (Já jsem). Používání manter má individuální účinky, je tedy dobré vyzkoušet, co vám vyhovuje. Manta pomáhá zklidnit mysl, ale rovněž nese resonanci s určitou hladinou vědomí.
Můžete během praxe dát i pozornost srdeční čakře. S nádechem veďte vzduch / pránu do srdeční čakry (zaměřte tam pozornost). S výdechem si uvědomujte prostor, kam vzduch vydechujete – venku před tělem. Nádech k srdci – SO, výdech ven – HAM. Ale třeba se u vás praxe vyvine ještě jinak. Záleží na osobních preferencích.
Výhody online programu
informační
videa k praxi
Videí asánové praxe & dechové a meditační techniky a malé rituály
Pokud po zakoupení zjistíte, že tento program cvičení, meditací a rituálů pro Vás není to pravé, máte 10 denní garanci na vrácení peněz v plné výši.