Diwali je svátek světel a bohyně Lakšmí. Je to čas oslav i meditace pro požehnání hojnosti a prosperity.

V Indii se tradičně na Diwali připravuje velkým úklidem a výzdobou svých domovů i pracovišť olejovými lampami a rangoli (barevné mandaly). V podvečer hlavního dne svátku se pak rozsvěcí olejové lampy nejen na oltářích bohyně Lakšmí, ale také v řadách před svými domovy i uvnitř nich, v kancelářích, obchodech a samozřejmě chrámech. Zkrátka kamkoliv chcete pozvat bohyni Lakšmí.

Diwali se někdy nazývá i Deepavali, což znamená „řada světel“. Během tohoto posvátného času oslavujeme i světlo vědomí – umění „rozsvítit si“ – rozsvítit si v sobě a prozřít z nevědomosti.

V Indii je tento svátek prezentován i jako oslava vítězství světla nad temnotou, dobra nad zlem a poznání nad nevědomostí.

Festival trvá pět dní, které se označují jako Dhanteras, Naraka Chaturdasi, Lakshmi Puja, Govardhan Puja a Bhai Dooj a slaví se během hinduistického měsíce Kartika (v gregoriánském kalendáři je to mezi polovinou října a polovinou listopadu).  Hlavním dnem oslav je obvykle třetí den, tedy den Lakšmí půdži. Letos v roce 2024 připadá na 31. října.

 

Mytologie Diwali

S Diwali je spojeno mnoho legend. V Mahábháratě slaví návrat pěti Pánduovců z exilu. V Rámajáně je Diwali dnem, kdy se lord Ráma, jeho žena Sita Devi a bratr Lakshmana po 14 letech v exilu vracejí do své domoviny. Vesničané osvětlili cestu Rámovi, který s pomocí Hanumana a dalších porazil krále démonů Rávanu. Rekonstrukce tohoto příběhu jsou součástí oslav v některých regionech. Diwali má ještě další významy v džinismu a sikkhismu. Džinisté slaví založení dharmy Lordem Mahavirou. Pro Sikhy je Diwali příběhem vítězství boje za svobodu. Další pohled nabízí tradiční tantra.

V tradici ShivohamTantry se Diwali slaví na základě legendy o králi jménem Raja Bali, který byl velmi duchovní člověk, praktikoval sádhanu a vytvořil mantru pro bohyni Lakšmí. Jeho žena pak požádala o to, aby mohla poznat všechny tři podoby Maa. A Lakšmí tak přišla poprvé na zemi. Den kdy se bohyně zjevila je vrcholný den Diwali.

 

Oslavy Diwali

Diwali slaví Hinduisté, Džinisté, Sikhové i někteří Buddhisté.

V Indii na mnoha místech uvidíte místo obvykle ztemnělých ulic po setmění zářící světla, vyzdobené domy a ulice různými světýlky a na těch ulicích také spoustu všudypřítomných a hlasitých dělobuchů, které lítají odevšad. Například v Radžastánu jsem zažila v tomto směru opravdu divoké oslavy.

V Rišikéši ve škole tantrické jógy, kde jsem kdysi studovala (a pak ji několik sezón i vedla), jsme Diwali slavívali řadami světel na ghátech, pouštěním květinových obětinek se světly po Ganze a pak v naší yogahall půdžou pro Bohyni: obětováním ovoce, oltářem hojnosti, zpěvem bhadžánů a kirtanů a také tím, že jsme na oltář odložili nějaké pěkné bankovky jakékoliv měny, které jsme pak po svátku uložili do svých peněženek. Byly určeny k tomu, aby tam zůstaly a neutratily se. Čím vyšší, tím lepší. Některé z nich mám schované dodnes, více jak 10 let.

Další roky jsem se do oslav Diwali zanořila ještě více skrze sádhanu s mantrou bohyně Lakšmí a rituály tradiční tantry pravé ruky. V rámci ShivoHam tantry se jedná o komplexní a hluboký proces  skrze posvátné jantry, mantry, jagny a rituály tak, aby byla Lakšmí pozvána nejen k těm, kdo s mantrou meditují a do dané sanghy, ale aby byla vzývána k pozitivnímu vlivu na celé planetě. Pokud máte zájem se ke globální sádhaně pro spojení s energií Maa Lakšmí připojit, informace najdete na mém webu a sociálních sítích, kde již řadu let šířím osvětu ohledně tradiční tantry a indických hindu svátků. Mantru nasdílím do skupiny – letos bude sádahana začínat 29.10. (s mnatrou se pracuje déle než těch 5 dní).

A jak oslavit Diwali doma?

Můžete se inspirovat úklidem – vymetením všech koutů, třeba i vyklizením skříní, poslat nepotřebné již pryč a vytvořit tak prostor pro něco nového. Pokud máte možnost, tak si doma nebo ve svých kancelářích či jógových studiích zažehněte řady světel – svíček či olejových lampiček a nalaďte se na energii bohyně Lakšmí ať už bhakti-style zpěvem bhadžánů a kirtanů nebo tichou meditací s její mantrou.

Jai Maa Lakshmi!

Dagmar Volfová ~ Kala Aryavrat

www.simhayoga.cz

 

Informace o aktuálních meditacích s mantrami a data Navaratri najdete na webu v sekci MANTRA MEDITACE

Článek vyšel tiskem v časopise Jóga dnes v listopadu v roce 2023.

Článek lze sdílet celý přes tlačítko „sdílet“ nebo jako citace vždy ale s uvedením jména autorky.  

Praxi vedoucí k cestě k sobě najdete online zde a naživo na retreatech zde.

 

Share Button