Vstáváte rádi nebo doslova čekáte do poslední chvilky, kdy už dále nelze zamačkávat budík, protože byste zmeškali celý den…? Těšíte se na ten nový den? Jak jsou na tom Vaše biorytmy? Dříve lidé bývali více propojení s přírodou a jejími rytmy, pozorovali koloběh dne i roku a tomu přizpůsobovali i svůj den a náplň práce během roku. Náš moderní věk nás naučil jinak. Světlo máme, kdy potřebujeme a práce či zábavy… Někdy si přejeme, aby náš den měl více hodin. Anebo abychom byli opět více v kontaktu sami se sebou a s přírodou. Jedním ze způsobů, jak harmonizovat svoje biorytmy a také se na chvilku zastavit a vnímat své tělo i s celou jeho vnitřní krajinou, je Pozdrav Slunci. Pro krásná rána zkuste ctvičit s naším novým videem na youtube!

Původně starý védský rituál na oslavu Slunce jako vyšší entity, nositele světla, života, plodnosti a síly. Surya Namaskar (Surya – Slunce, Namaskar – poklona), přenesený do jógy jako sestava různých úžasných jógových pozic, má v současnosti velké množství podob – co jógová škola, to jiný pozdrav. Tentokrát se společně zaměříme na sestavu pozdravu Slunce, která pochází z linie hatha jógy ze severní Indie. Má 12 pozic jako je 12 slunečních znamení 12 okvětních lístků srdeční čakry a 12 měsíců v roce. Proto je skvělé dělat ho i ve 12 provedeních, kdy se střídá levá a pravá strana. Začínáme nejprve levou nohou vzad a vpřed – jin. Poté pravou stranou vzad a vpřed – jang. Proč zrovna tak? Je to otázkou proudění energie v těle a my se orientujeme v tomto směru jógy právě na to. Protažení fyzického těla je pak báječný bonus navíc. Krásné je zaměřit se při praxi na střed hrudníku – srdeční čakru, nechat si ji prohřát sluncem a pak můžeme s radostí a chutí vyrazit do nového dne.

Na tomto videu jsme natočili pro ukázku 4 pozdravy jako snadnou praxi pro každé ráno.  Pokud byste měli chuť na plnou verzi 12 pozdravů, jděte do toho! J V případě, že byste k tomu užili video, tak to s dvanácti pozdravy najdete mezi videi Jemné jógy s D.V. v rámci projektu Jóga z obýváku. Tam najdete i další jógová videa.

Přeji úžasné vstávání a sluncem prozářené dny po celý rok!

 

 

Share Button